s_150_100_16777215_00_images_11.jpgپورمختار

دولت آمار دروغ می‌دهد

مناظرات روز جمعه گذشته در زمینه ایجاد شناخت کاندیداها و نمایان ساختن چهره واقعی آنها برای مردم بسیار تأثیرگذار بود و مردم به زیبایی متوجه این موضوع شدند که هدف هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم از ورود به عرصه انتخابات چیست.

مناظرات روز جمعه گذشته در زمینه ایجاد شناخت کاندیداها و نمایان ساختن چهره واقعی آنها برای مردم بسیار تأثیرگذار بود و مردم به زیبایی متوجه این موضوع شدند که هدف هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم از ورود به عرصه انتخابات چیست. ولی نکته جالبی که نظر مخاطبان را به خود جلب کرد، رفتار دور از انتظار شخص رییس جمهور دولت یازدهم در جهت کتمان وعده‌ها و قول‌هایش در سال 92 و در حین سخنرانی‌های انتخاباتی او بود که در عین نشان دادن سند معتبر، باز هم این موضوع را منکر شده و آن‌را دروغی دانستند که به او و کابینه مطبوع ایشان وارد شده است.

حال برای روشن شدن هر چه بیشتر این موضوع نظر دکتر پورمختار درمورد موضوع مورد بحث و کیفیت مناظرات چیست؟

از لحاظ شکلی، هم لازم بود و هم بسیار خوب. ولی از لحاظ محتوایی معتقدم طبق همان مطلبی که آقای روحانی در مناظرات گفتند، باید به ارائه طرح و برنامه پرداخته و کمی بیشتر به این موضوع در مناظرات توجه می‌شد به این دلیل که همه مردم باید بدانند که روش‌های عملی هر کدام از کاندیداها چیست. وقتی هر یک از آنها به صورت کلی صحبت کنند، مردم به اشتباه می‌افتند و نمی‌توانند از این کلیات چیزی متوجه شوند. به عنوان مثال نامزدی در تلویزیون آمده و می‌گوید که باید فلان کار انجام شود؛ این را که همه می‌دانند، شما باید راه‌حل ارائه دهید و آن راه حل را از ابعاد مختلف بررسی کنید. در کل تمرکز کاندیداها باید بر سیاست‌های کلی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و برنامه ششم توسعه باشد و برنامه خود را برای وصول به این برنامه‌های تبیین شده با عدد و رقم درست نشان دهند. مصاحبه کننده هم باید در این رابطه سؤال مطرح کند ولی نباید به سمت توهین به یک کاندیدا پیش برود. در حالی که باید چالشی علمی و منطقی هم ایجاد کند چون این مسأله لازمه یک مناظره است و باعث روشن شدن برنامه و روش هر یک از کاندیداها برای مردم می‌شود.

 

رفتار کاندیداها و سخنان آنها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

رفتارها بد نبود ولی وقتی برخی کاندیداها سخنانی خارج از بحث مناظره بیان می‌کنند درباره آنها باید گفت که آقای روحانی و جناب جهانگیری تمرکزشان بر روی دو موضوع است؛ یکی اینکه از کارکرد دولت به هر شکل ممکن دفاع کنند و دوم اینکه از نقدهایی که دیگر کاندیداها در این حوزه ایجاد می‌کنند، به هر شکلی عبور کنند و با حاشیه سازی، فضای ذهنی جامعه را از موضوع واقعی و اصلی که توسط کاندیدای منتقد مطرح می‌شود، منحرف کنند. این شیوه‌ای است که دولت در پیش گرفته و نیاز است که دیگر کاندیداها هوشیار باشند و نگذارند که موضوعات حاشیه‌ای بر اصل مسائلی که مد نظر مردم است، غلبه پیدا کند.

 

آیا عملکرد دولت قابل دفاع است که برای دفاع از آن دو نفر وارد میدان شوند؟

متأسفانه دولت به یک سری آمار و ارقام بسنده کرده است بی آنکه که به میزان صحت و درستی آنها اهمیتی بدهد و بر همین اساس، اعتقاد بنده این است که عملکرد دولت یازدهم مخصوصاً در حوزه اقتصادی بسیار ضعیف بوده و به هیچ وجه نتوانسته آن چیزی که مد نظر مردم و همچنین بیان شده در سخنان خودشان بوده را محقق کند. در عین حال که کاری برای کشور نکرده بلکه رکوردی جدید در عمق رکود نیز ایجاد کرده است که این مسأله باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای برای مردم، فعالان اقتصادی و همچنین سرمایه‌گذاران درکشور شده است.

 

با توجه به عملکردی که آقای جهانگیری از خود در مناظره اول نشان دادند، آیا اصلاح طلبان راضی به عبور از آقای روحانی و اعلام حمایت کامل از جهانگیری خواهند شد؟

 اصلاح طلبان به عنوان یک جناح سیاسی با توجه به ناتوانی آقای روحانی در دفاع از عملکرد دولت یازدهم و عدم پاسخگویی به سؤالات، این فرصت برایشان ایجاد شده ولی مردم با توجه به اینکه آقای جهانگیری به عنوان معاون اول آقای روحانی در دولت یازدهم حضور داشتند و همچنین نگرش یکسان آنها با یکدیگر، تفاوتی بین آنها نمی‌بینند و در آخر هم نتیجه‌گیری نهایی مردم این است که جهانگیری و روحانی یک طیف واحدند و توانشان همین است که در این چهار سال همه کشور شاهد آن بود؛ فلذا به هیچ وجه نباید تصور کرد که جهانگیری بهتر از روحانی عمل خواهد کرد.

 

به نظر شما چطورآقای روحانی با این صراحت وعده‌های گذشته خود را کتمان می‌کند؟

این مسأله نشان دهنده یک واقعیت است و آن این است که دولت یازدهم با مردم رو راست نبوده و عملکرد و گزارشات آنها این را کاملاً نمایان می‌کند و هر آنچه که به مردم گفته‌اند تنها مبتنی بر آمارسازی‌های غیر واقعی بوده است. در این برهه زمانی، دیگر وقتی است که به اصطلاح در گوشه رینگ افتاده‌اند و مسلماً بسیار طبیعی است که حرف‌های خودشان را تکذیب کنند و حتی زمانی که سند سخنانشان را نیز به آنها نشان می‌دهند، ذهن مردم را به حاشیه ببرند و بخواهند ذهن مردم را نسبت به موضوع منحرف سازند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
Copyright © 2017. محمدعلی پورمختار. Designed by Deniz Studio Poormokhtar