s_150_100_16777215_00_images_b00f2afdfc7d741cf39565ad3c8de8aa.jpg

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی

مجلس نیاز به اصلاح رویکرد دارد/ باید سازوکار نظارتی مجلس بهبود یابد

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه یکی از ضعف‌های عمده مجلس ضعف نظارتی است، بیان کرد: قانونگذاری خوب و فعال انجام می‌گیرد، ولی نظارت بسیار ضعیف است و این نشان می‌دهد باید سازوکار نظارتی مجلس بهبود یابد.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، درباره اقدامات مجلس و کمیسیون ویژه تولید ملی در مسیر نیل به اهداف شعار سال ۹۶، گفت: ما در دو حوزه می‌توانیم به این موضوع مهم ورود پیدا کنیم. نخست، نظارت‌هایی است که در اجرای صحیح قوانین ناظر بر اصل ۴۴ و سیاست‌های آن باید صورت گیرد و دوم اصلاح قوانین و یا وضع قوانین جدید است. اعتقاد دارم که مجلس به‌ویژه در حوزه نظارت واقعا ضعیف عمل کرده است؛ یکی از ضعف‌های عمده مجلس شورای اسلامی، ضعف نظارتی است. قانونگذاری خوب و فعال انجام می‌گیرد، ولی نظارت بسیار ضعیف است و این نشان می‌دهد که مجلس نیاز به اصلاح رویکرد دارد و باید سازوکار نظارتی خود را اصلاح کرده و بهبود بخشد.

پورمختار ادامه داد: در حوزه اجرای اصل ۴۴ و موضوع خصوصی‌سازی و حمایت از تولید ملی و ایجاد اشتغال که شعار سال است، پس از سه بار طرح شدن، کمیسیون ویژه تولید ملی رای آورد و با ۱۵ نماینده عضو فعالیت خود را آغاز کرد. این کمیسیون می‌تواند به نمایندگی از مجلس به این موضوع ورود کند، ولی ایراد اصلی کمیسیون این است که یک کمیسیون فرعی بوده و دائمی نیست و اعضای آن هم از دیگر کمیسیون‌ها اضافه شده‌اند و بنابراین در وقت‌های اضافه باید جلسات آن تشکیل شود که معمولا هم زمان در اختیار نمایندگان نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: این کمیسیون باید دائمی شود که نمایندگان عضو آن به‌صورت هفتگی جلساتی را برگزار کنند و اختیارات به آن داده شود؛ در غیر این‌صورت کمیسیون موفق نخواهد بود. در دوره چهارساله گذشته، این کمیسیون تنها یک گزارش ارائه کرد. ما در دهه اقتصاد قرار داریم و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، لازم است که ما به این موضوع ورود پیدا کنیم و فعال باشیم، طرح‌های مختلف را ارزیابی کنیم و با دولت جلسات متعدد برگزار کنیم. علت عدم توفیقات دولت در جذب سرمایه‌گذار، حمایت از تولید، مسائل و مشکلات تولید و تولیدکنندگان در بخش‌های کشاورزی و صنعتی، باید در این کمیسیون بررسی شود. باید موانع رسیدن به این اهداف در جلسات شناسایی شوند.

وی افزود: به‌عنوان مثال مساله خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال را تصویب کردیم که خود دولت اجرا نکرد و کسی هم علت آن‌را جویا نشد. اینجا موضوع وظیفه نظارتی مجلس مطرح می‌شود که بر قانونی که تصویب کرده، نظارت داشته باشد و علل عدم اجرای آن را بررسی و اگر موانعی وجود دارد از طریق قانونگذاری و اصلاح قوانین موجود آنها را برطرف کند.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی،گفت: نیازمند اصلاحاتی در قانون آئین‌نامه هستیم که این کمیسیون به‌صورت دائمی و در ردیف کمیسیون‌های پانزده‌گانه قرار گیرد. متاسفانه نمایندگان به کمیسیون‌هایی که اینچنین تشکیل می‌شوند، به‌عنوان زنگ تفریح نگاه می‌کنند، در حالی‌که بسیار اساسی و مهم است. باید شرایط به‌گونه‌ای شود که واقعا در مسیر تحقق سیاست‌های اصل ۴۴ تاثیرگذار باشیم.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.
Copyright © 2017. محمدعلی پورمختار. Designed by Deniz Studio Poormokhtar